Skip to content

463 Flock RdTrenton, NJ 08619

Built 1976

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block1614
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,378
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
39%
Improvement Value:$144,300
61%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,271+6.7%
2024$7,752+1.2%
2023$7,658+1.9%
2022$7,517+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,378DeedBook 6465, Page 656Recorded11/29/2021

Property Sale

SaleMulti
$224,000
DeedBook 4750, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3899, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1976