Skip to content

469 Flock RdTrenton, NJ 08619

Built 1978

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block1614
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
38%
Improvement Value:$147,000
62%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,370+6.7%
2024$7,845+1.2%
2023$7,750+1.9%
2022$7,607+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,598DeedBook 6533, Page 1497Recorded9/6/2023

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 2404, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1978