Skip to content

56 Kino BlvdTrenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$217,300
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block1614
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,563
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
40%
Improvement Value:$132,700
60%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,792+6.7%
2024$7,303+1.2%
2023$7,214-4.5%
2022$7,553+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,300

From:

To:

Sq Ft1,563DeedBook 6353, Page 397Recorded12/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1958