Skip to content

2 Preston WayTrenton, NJ 08619

Built 1957

Last Sale Price
$481,200
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block1614
Lot87
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,916
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
26%
Improvement Value:$257,900
74%
Total Assessment$348,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,274+6.7%
2024$11,504+1.2%
2023$11,365+1.9%
2022$11,156+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$481,200
Sq Ft2,916DeedBook 6497, Page 1362Recorded8/25/2022

Property Sale

Sale
$444,900
Sq Ft2,916DeedBook 6413, Page 1842Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,916DeedBook 6348, Page 770Recorded11/13/2018

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 3201, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1957