Skip to content

37 Stamford RdTrenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2022

Property Information

Block1615
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,600
39%
Improvement Value:$133,800
61%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,767+6.7%
2024$7,280+1.2%
2023$7,192+1.9%
2022$7,059+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956