Skip to content

22 Saranac RdTrenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block1615
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,400
40%
Improvement Value:$128,200
60%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,527+6.7%
2024$7,055+1.2%
2023$6,970+1.9%
2022$6,842+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,104DeedBook 6547, Page 699Recorded1/26/2024

Property Sale

SaleMulti
$151,500
DeedBook 2727, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1956