Skip to content

34 Tanglewood Dr

Trenton, NJ 08619

Built 1961

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Sep 27, 1999

Property Information

Block1619
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
35%
Improvement Value:$151,200
65%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,257+6.7%
2024$7,739+1.2%
2023$7,645+1.9%
2022$7,505+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 3677, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1961