Skip to content

5 Guilford La

Trenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 10, 2023

Property Information

Block1620
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,417
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
38%
Improvement Value:$144,500
62%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,197+10.3%
2024$7,433-2.1%
2023$7,590+1.9%
2022$7,450+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,417DeedBook 6523, Page 559Recorded5/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1951