Skip to content

17 Guilford LaTrenton, NJ 08619

Built 1974

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 9, 2018

Property Information

Block1620
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,179
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
24%
Improvement Value:$271,500
76%
Total Assessment$357,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,588+6.7%
2024$11,798+1.2%
2023$11,655+1.9%
2022$11,441+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,179DeedBook 6328, Page 127Recorded5/25/2018

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 2447, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1974