Skip to content

417 Paxson Ave

Trenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$469,900
Last Sale Date
Jun 9, 2021

Property Information

Block1622
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
27%
Improvement Value:$242,100
73%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,696+6.7%
2024$10,963+1.2%
2023$10,830+6.5%
2022$10,166+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$469,900
Sq Ft2,064DeedBook 6445, Page 742Recorded6/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 6016, Page 115

Property Sale

SaleMulti
$117,500
DeedBook 2267, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1964