Skip to content

2 Cranbrook Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block1622
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
26%
Improvement Value:$253,300
74%
Total Assessment$341,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,024+6.7%
2024$11,270+1.2%
2023$11,133+6.5%
2022$10,451+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$202,000
DeedBook 4853, Page 215

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 3402, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1965