Skip to content

14 Cranbrook RdTrenton, NJ 08690

Built 1958

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 10, 2018

Property Information

Block1622
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
29%
Improvement Value:$263,400
71%
Total Assessment$368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,000+6.7%
2024$12,185+1.2%
2023$12,037+6.5%
2022$11,299+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,226DeedBook 6340, Page 1939Recorded9/12/2018

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 6157, Page 860

Property Sale

SaleMulti
$373,000
DeedBook 5307, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1958