Skip to content

479 Flock RdTrenton, NJ 08619

Built 1978

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block1623
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
40%
Improvement Value:$135,200
60%
Total Assessment$225,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,950+6.7%
2024$7,452+1.2%
2023$7,361+1.9%
2022$7,226+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,768DeedBook 6398, Page 1340Recorded3/3/2020

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 6119, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1978