Skip to content

487 Flock RdTrenton, NJ 08619

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2023

Property Information

Block1623
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,378
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
38%
Improvement Value:$144,500
62%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,028+6.9%
2024$7,509+1.3%
2023$7,415+1.9%
2022$7,274-0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976