Skip to content

10 Welland RdTrenton, NJ 08690

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$662,000
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block1625
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
29%
Improvement Value:$232,600
71%
Total Assessment$327,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,531+6.7%
2024$10,807+1.2%
2023$10,677+9.3%
2022$9,772+10.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$662,000
Sq Ft2,208DeedBook 6573, Page 425Recorded10/31/2024

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 6480, Page 887

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,208DeedBook 6449, Page 483Recorded7/22/2021

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,208DeedBook 6398, Page 187Recorded2/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1974