Skip to content

5 Sedgwick Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 26, 2022

Property Information

Block1627
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
39%
Improvement Value:$149,800
61%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+6.7%
2024$8,059+8.0%
2023$7,462+7.0%
2022$6,974+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,272DeedBook 6485, Page 39Recorded5/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960