Skip to content

440 Paxson AveTrenton, NJ 08690

Built 1961

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block1627
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
34%
Improvement Value:$164,900
66%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,782+6.7%
2024$8,231+4.4%
2023$7,881+6.8%
2022$7,383+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,272DeedBook 6463, Page 996Recorded11/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2309, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1961