Skip to content

32 Wesleyan DrTrenton, NJ 08690

Built 1975

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block1629
Lot105
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
37%
Improvement Value:$157,200
63%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,824+6.7%
2024$8,271+1.2%
2023$8,171+6.5%
2022$7,670+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 6255, Page 1249Recorded7/14/2016

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 6100, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1975