Skip to content

1 Dogwood LaTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$88,060
Last Sale Date
Oct 8, 1984

Property Information

Block1629
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,200
36%
Improvement Value:$170,100
64%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,384+6.7%
2024$8,796+1.2%
2023$8,689+6.5%
2022$8,157+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$88,060
DeedBook 2267, Page 479