Skip to content

2716 Mer-Quaker Br RdTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$87,300
Last Sale Date
Jun 4, 2020

Property Information

Block1693
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
37%
Improvement Value:$127,500
63%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,080+6.7%
2024$6,636+1.2%
2023$6,555+1.9%
2022$6,435+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$87,300
DeedBook 6414, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1920