Skip to content

329 Hughes DrTrenton, NJ 08690

Built 1988

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 29, 2003

Property Information

Block1629
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
30%
Improvement Value:$221,400
70%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,132+6.7%
2024$10,434+1.2%
2023$10,308+6.5%
2022$9,676+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 4700, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2564, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$114,500
DeedBook 2336, Page 29