Skip to content

593 Flock RdTrenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block1723
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,100
33%
Improvement Value:$206,700
67%
Total Assessment$308,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,882+6.7%
2024$10,200+1.2%
2023$10,076+6.5%
2022$9,459+5.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$318,000
Sq Ft1,712DeedBook 6373, Page 118Recorded7/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 4579, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1978