Skip to content

18 Tyndale RdTrenton, NJ 08690

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2020

Property Information

Block1629
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
32%
Improvement Value:$212,700
68%
Total Assessment$314,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,083+6.7%
2024$10,388+1.2%
2023$10,262+6.5%
2022$9,633+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 6215, Page 1853Recorded4/14/2015

Property Sale

SaleMulti
$88,400
DeedBook 2240, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1984