Skip to content

12 Ford DrTrenton, NJ 08690

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2016

Property Information

Block1721
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
33%
Improvement Value:$212,100
67%
Total Assessment$317,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,942+6.9%
2024$10,240+1.3%
2023$10,113+6.7%
2022$9,478+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976