Skip to content

1 Catawba Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2008

Property Information

Block1629
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,471
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
30%
Improvement Value:$252,700
70%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,634+6.7%
2024$11,841+1.2%
2023$11,698+6.5%
2022$10,981+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 2579, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1977