Skip to content

508 Paxson AveTrenton, NJ 08619

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block1623
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,471
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,200
26%
Improvement Value:$217,500
74%
Total Assessment$292,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,315+6.7%
2024$9,668+1.2%
2023$9,551+1.9%
2022$9,375+5.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975