Skip to content

5 Scalia CtTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 3, 2019

Property Information

Block1631
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,454
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
21%
Improvement Value:$401,200
79%
Total Assessment$506,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,838+6.7%
2024$16,720+1.2%
2023$16,517+6.5%
2022$15,505+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft3,454DeedBook 6371, Page 1023Recorded6/21/2019

Property Sale

Sale
$614,452
DeedBook 5008, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$471,779
DeedBook 2957, Page 249