Skip to content

590 Flock RdTrenton, NJ 08690

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block1631
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,100
33%
Improvement Value:$214,100
67%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,319+6.7%
2024$10,609+1.2%
2023$10,481+6.5%
2022$9,838+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2307, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1971