Skip to content

1124 Nottingham WayTrenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block1637.01
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
30%
Improvement Value:$37,800
70%
Total Assessment$53,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,892+6.7%
2024$1,774+1.2%
2023$1,752-6.3%
2022$1,870+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000
Sq Ft1,260DeedBook 6501, Page 463Recorded9/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900