Skip to content

13 Waverly PlTrenton, NJ 08609

Built 1910

Last Sale Price
$79,500
Last Sale Date
May 26, 2000

Property Information

Block1753
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,266
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
26%
Improvement Value:$72,100
74%
Total Assessment$97,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,450+6.7%
2024$3,234+1.2%
2023$3,194-6.3%
2022$3,410+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$79,500
DeedBook 3835, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1910