Skip to content

1734 E State StTrenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$28,100
Last Sale Date
Jun 18, 2003

Property Information

Block1637
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,200
24%
Improvement Value:$51,300
76%
Total Assessment$67,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,379+187.0%
2024$829+1.2%
2023$819-6.3%
2022$874+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$28,100
DeedBook 4562, Page 245

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2599, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1900