Skip to content

1768 E State StTrenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block1637
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,800
33%
Improvement Value:$31,800
67%
Total Assessment$47,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,677+6.7%
2024$1,572+1.2%
2023$1,553-6.3%
2022$1,658+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 6411, Page 1690

Property Sale

SaleMulti
$47,250
DeedBook 6135, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$39,100
DeedBook 6027, Page 865

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 4291, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1900