Skip to content

329 Connecticut AveTrenton, NJ 08629

Built 1910

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block1871
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,193
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
22%
Improvement Value:$75,000
78%
Total Assessment$96,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,408+6.7%
2024$3,194+1.2%
2023$3,155+2.7%
2022$3,072+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$112,000
Sq Ft1,193DeedBook 6388, Page 598Recorded11/21/2019

Property Sale

SaleMulti
$74,900
DeedBook 3293, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1910