Skip to content

1755 Roberts AveTrenton, NJ 08609

Built 1925
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block1637
Lot69
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,400
17%
Improvement Value:$89,100
83%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,788+6.7%
2024$3,551+1.2%
2023$3,508-6.3%
2022$3,744+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft2,052DeedBook 6586, Page 466Recorded3/24/2025

Property Sale

Sale
$77,000
Sq Ft2,052DeedBook 6377, Page 1368Recorded8/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 1925