Skip to content

1731 E State StTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Mar 3, 2017

Property Information

Block1638
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
30%
Improvement Value:$39,100
70%
Total Assessment$56,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,973+6.7%
2024$1,850+1.2%
2023$1,827-6.3%
2022$1,950+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 6278, Page 1179Recorded3/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$18,006
DeedBook 6016, Page 463

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 3573, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1920