Skip to content

361 Connecticut AveTrenton, NJ 08629

Built 1927

Last Sale Price
$85,500
Last Sale Date
Jun 16, 2003

Property Information

Block1871
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,193
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
24%
Improvement Value:$67,500
76%
Total Assessment$89,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,136+6.7%
2024$2,940+1.2%
2023$2,904-6.3%
2022$3,100+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,500
DeedBook 4556, Page 137

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 2552, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1927