Skip to content

19 Victor AveTrenton, NJ 08609

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 3, 2025

Property Information

Block1639
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
26%
Improvement Value:$53,600
74%
Total Assessment$72,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,558+6.7%
2024$2,398+1.2%
2023$2,369-6.3%
2022$2,529+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,400DeedBook 6612, Page 1942Recorded12/16/2025

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2435, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1900