Skip to content

434 Lynwood AveTrenton, NJ 08629

Built 1906

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block1875
Lot86
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
24%
Improvement Value:$71,200
76%
Total Assessment$93,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,302+6.7%
2024$3,095+1.2%
2023$3,057-6.3%
2022$3,264+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,382DeedBook 6480, Page 219Recorded3/31/2022

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 6262, Page 532Recorded9/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1906