Skip to content

33 Adella AveTrenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block1640
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
31%
Improvement Value:$40,000
69%
Total Assessment$58,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,054+6.7%
2024$1,926+1.2%
2023$1,902-6.3%
2022$2,031+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$51,000
Sq Ft1,280DeedBook 6512, Page 1059Recorded1/18/2023

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 5263, Page 290

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4266, Page 133

Property Sale

SaleMulti
$19,000
DeedBook 4052, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1900