Skip to content

17 Adella AveTrenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$49,290
Last Sale Date
May 8, 2003

Property Information

Block1640
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class35
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
33%
Improvement Value:$37,400
67%
Total Assessment$55,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,963+6.7%
2024$1,840+1.2%
2023$1,817-6.3%
2022$1,940+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$49,290
DeedBook 4533, Page 127

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 2680, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1900