Skip to content

5 Trotter CtTrenton, NJ 08619

Built 1989

Last Sale Price
$144,180
Last Sale Date
Aug 30, 1989

Property Information

Block1646
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,461
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
37%
Improvement Value:$143,400
63%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,964+6.7%
2024$7,465+1.2%
2023$7,374-6.3%
2022$7,872+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$144,180
DeedBook 2502, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1989