Skip to content

11 Angelique Ct

Trenton, NJ 08619

Built 1984

Last Sale Price
$152,500
Last Sale Date
Aug 24, 1990

Property Information

Block1921
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
35%
Improvement Value:$161,900
65%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,803+6.7%
2024$8,251+1.2%
2023$8,151-3.3%
2022$8,426+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$152,500
DeedBook 2539, Page 539

Property Sale

SaleMulti
$75,900
DeedBook 2259, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1984