Skip to content

323 Montana Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$66,026
Last Sale Date
Jun 24, 2010

Property Information

Block1655
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
32%
Improvement Value:$131,400
68%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,826+6.7%
2024$6,398+1.2%
2023$6,320+1.9%
2022$6,204+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$66,026
DeedBook 6060, Page 855

Property Sale

SaleMulti
$126,500
DeedBook 2481, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1956