Skip to content

506 Klockner AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block1656
Lot73
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,209
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
33%
Improvement Value:$110,600
67%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,825+6.7%
2024$5,460+6.1%
2023$5,144+2.0%
2022$5,045+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,209DeedBook 6486, Page 690Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,209DeedBook 6463, Page 696Recorded11/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950