Skip to content

204 Armour AveTrenton, NJ 08619

Built 1978

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 23, 2010

Property Information

Block1656
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
31%
Improvement Value:$162,900
69%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,317+6.7%
2024$7,795+1.2%
2023$7,701+1.9%
2022$7,559+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 6050, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1978