Skip to content

94 Clayton AveTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block1657
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,100
39%
Improvement Value:$112,800
61%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,516+6.7%
2024$6,107+1.2%
2023$6,033+1.9%
2022$5,922+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$166,000
DeedBook 4543, Page 271

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3812, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1960