Skip to content

66 Christine AveTrenton, NJ 08619

Built 1959

Last Sale Price
$278,800
Last Sale Date
Jun 29, 2006

Property Information

Block1658
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,800
38%
Improvement Value:$118,700
62%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,498+7.0%
2024$6,075+1.3%
2023$5,999+2.0%
2022$5,884+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$278,800
DeedBook 5413, Page 265

Property Sale

SaleMulti
$179,900
DeedBook 4345, Page 109

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3373, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1959