Skip to content

794 Klockner AveTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2020

Property Information

Block1658
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,739
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
31%
Improvement Value:$140,400
69%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,140+6.7%
2024$6,692+1.2%
2023$6,611+1.9%
2022$6,489+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook 6115, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1920