Skip to content

42 Christine AveTrenton, NJ 08619

Built 1959

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Sep 14, 2012

Property Information

Block1658
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,626
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
30%
Improvement Value:$164,500
70%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,334+6.7%
2024$7,812+1.2%
2023$7,717+1.9%
2022$7,575+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 6156, Page 864

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 2275, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1959