Skip to content

422 Klockner AveTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block1655
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
24%
Improvement Value:$162,000
76%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,499+6.7%
2024$7,029+1.2%
2023$6,944+1.9%
2022$6,816+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 6181, Page 1691Recorded10/31/2013

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4259, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1920